Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Porady praktyczne

Porady praktyczne Badania patentowe kluczem do rynkowego sukcesu

Badania patentowe kluczem do rynkowego sukcesu

Dla wielu gałęzi przemysłu, szczególnie w branżach poważnie inwestujących w badania i rozwój, kwestie ochrony własności intelektualnej są kluczowe. Można się przekonać, jak wielkie ma to znaczenie, śledząc na przykład słynne potyczki między największymi producentami urządzeń mobilnych.

Coraz więcej polskich firm działa globalnie i zaczyna się ubiegać o ochronę patentową poza Polską. W ubiegłym roku obserwowaliśmy zwiększoną liczbę zgłoszeń dotyczących wynalazków z dziedziny mechaniki, elektroniki, budownictwa, konstrukcji meblowych, inżynierii materiałowej (nanotechnologii) oraz energii odnawialnych. W 2014 r. do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) wpłynęło 701 zgłoszeń patentowych od polskich wnioskodawców (o 21,5% więcej niż w 2013 r.). Jest to dobry znak, mimo że wciąż nam daleko do takich potęg patentowych, jak USA czy Japonia. Wpływ na ten wzrostowy trend miała prawdopodobnie, między innymi, dostępność krajowych i unijnych dotacji na rozwój innowacji i ich ochronę. Trzeba jednak pamiętać, że zgłoszenie patentowe to dopiero początek procedury, która może trwać kilka lat i niekoniecznie zakończyć się przyznaniem patentu.

Szanse na powodzenie można zwiększyć, podejmując odpowiednie działania jeszcze na etapie badań nad danym rozwiązaniem. Istnieją bardzo użyteczne narzędzia – badania patentowe, które pozwalają dostosować kierunek rozwoju projektu do potrzeb rynku, uniknąć dublowania wynalazków innych firm, rozpoznać kondycję branży w danym regionie lub sprawdzić stan prawny patentów konkurencji.

Ocena zdolności patentowej wykonana przez kompetentnych specjalistów jest kluczowa w procesie ubiegania się o patent. Równie ważna jest współpraca z profesjonalistą przy redagowaniu dokumentacji patentowej. Wynalazcy często nie dość wyczerpująco opisują swoje rozwiązanie, chcąc zachować w tajemnicy istotne elementy. Tymczasem odpowiedni opis i dobrze skonstruowane zastrzeżenia patentowe mogą zaważyć na decyzji EPO o przyznaniu prawa wyłącznego – patentu. Nie można też zapominać o regularnym monitorowaniu baz patentowych. Wiedząc, że konkurencyjna firma dokonała nowego zgłoszenia patentowego, można odpowiednio zareagować, zgłosić sprzeciw przed Urzędem Patentowym krajowym albo europejskim lub zmodyfikować swoje plany badawcze.

Zapewnienie właściwej ochrony innowacyjnym rozwiązaniom oraz efektywne korzystanie z informacji patentowej i narzędzi analitycznych dają skuteczną broń przeciwko potencjalnym naruszeniom ze strony konkurencji i pomagają w osiągnięciu sukcesu rynkowego.

Źródło: Dorota Rzążewska, krajowy i europejski rzecznik patentowy, Wspólnik Zarządzający Kancelarii JWP Rzecznicy Patentowi

Przeczytaj również

Tagi:

Treść jest dostępna dla zalogowanych użytkowników.
 
 
 
Nie posiadasz jeszcze konta?
Kliknij tu, aby się zarejestrować
 
Nie pamiętasz hasła?
Kliknij, aby ustanowić nowe hasło