Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Aktualności

Artykuł Jednolity patent jeszcze nie teraz

Jednolity patent jeszcze nie teraz

Ponadto wciąż trwają prace nad ustalaniem kosztów, procedur, regulaminu i zasad powoływania sędziów Jednolitego Sądu Patentowego. Dopracowania wymagają też inne przepisy, mogące wpływać na skuteczność orzekania przez JSP. Komisja Europejska w dniu 6 grudnia przedstawiła propozycję modyfikacji przepisów dotyczących wzajemnego uznawania orzeczeń sądowych co miałoby ułatwić funkcjonowanie JSP. Głosowanie parlamentu europejskiego nad wspomnianą propozycją KE jest planowane dopiero pod koniec lutego br. 

Obecnie ostrożne szacunki dotyczące przewidywanej daty wprowadzenia w życie systemu jednolitej ochrony patentowej mówią o połowie 2015 r.

Polska nie podpisała umowy o Jednolitym Sądzie Patentowym, chociaż uczestniczyła we wzmocnionej współpracy państw członkowskich UE, która doprowadziła do przyjęcia pakietu regulacji dotyczących jednolitego patentu. Nie oznacza to jednak, że polscy przedsiębiorcy nie będą mieli do czynienia z jednolitym patentem. Polski przedsiębiorca może zostać pozwany przez Jednolitym Sądem Patentowym, jeżeli prowadząc swoją działalność (np. sprzedając towary) naruszy rozwiązanie chronione jednolitym patentem na terytorium innego państwa członkowskiego UE, które przystąpiło do systemu jednolitej ochrony patentowej.

Opr. Karolina Tołwińska

www.jwp.pl

Tagi:

Treść jest dostępna dla zalogowanych użytkowników.
 
 
 
Nie posiadasz jeszcze konta?
Kliknij tu, aby się zarejestrować
 
Nie pamiętasz hasła?
Kliknij, aby ustanowić nowe hasło