Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Aktualności

Najnowsze informacje dotyczące komercjalizacji wyników badań w instytucjach publicznych oraz transferu technologii na zewnątrz instytucji w ramach umów zarządzania IP, licencji, przeniesienia praw lub wniesienia aportu do spółki typu spin-off lub spółki celowej. Zmiany prawne, regulacje podatkowe oraz orzecznictwo w obszarze zarządzania własnością praw intelektualnych. Wiadomości na temat innowacyjnych metod wdrażania technologii „opartej na wiedzy”.

Instytuty PAN nie mają ograniczeń w tworzeniu spółek Instytuty PAN nie mają ograniczeń w tworzeniu spółek

Instytuty PAN nie mają ograniczeń w tworzeniu spółek

Czy założeniem, które przyświecało twórcom ustawy o PAN, uzasadniającym wprowadzenie art. 83, była możliwość utworzenia przez jednostkę naukową spółki, której zadaniem byłoby zarządzanie efektami prac naukowych i rozwojowych, posiadających zidentyfikowany już potencjał komercjalizacyjny, czyli przygotowanych do komercjalizacji?

Instytuty PAN nie mają ograniczeń w tworzeniu spółek

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o GMO Prezydent podpisał nowelizację ustawy o GMO

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o GMO

Zaostrzenie przepisów gwarantujących większe bezpieczeństwo związane z hodowlą i wykorzystaniem organizmów genetycznie modyfikowanych w laboratoriach zakłada nowelizacja ustawy o GMO, którą w piątek podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o GMO

Co nowego w finansowaniu nauki? Co nowego w finansowaniu nauki?

Co nowego w finansowaniu nauki?

Celem nowego rozporządzenia w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę na finansowanie działalności statutowej jest uzależnienie wysokości dotacji od rzeczywistych osiągnięć jednostki naukowej.

Co nowego w finansowaniu nauki?

Jeśli jednostka badawcza jest sprzedającym, nie musi stosować PZP Jeśli jednostka badawcza jest sprzedającym, nie musi stosować PZP

Jeśli jednostka badawcza jest sprzedającym, nie musi stosować PZP

Państwowa jednostka badawcza, np. uczelnia, instytuty badawcze, PAN i tworzone przez nią jednostki organizacyjne, mogą dokonać komercjalizacji prac B+R polegającej np. na sprzedaży, udzielaniu licencji czy wniesieniu wyników prac B+R aportem do spółki bez konieczności stosowania ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (PZP).

Jeśli jednostka badawcza jest sprzedającym, nie musi stosować PZP

Sejmowa komisja apeluje o wzrost nakładów na instytuty badawcze Sejmowa komisja apeluje o wzrost nakładów na instytuty badawcze

Sejmowa komisja apeluje o wzrost nakładów na instytuty badawcze

Trudna sytuacja finansowa instytutów badawczych ogranicza im realizowanie zadań badawczych - głosi dezyderat przyjęty w środę przez sejmową komisję edukacji, nauki i młodzieży. Zwraca się ona do ministrów nadzorujących te placówki o zwiększenie poziomu finansowania instytutów.

Sejmowa komisja apeluje o wzrost nakładów na instytuty badawcze

Kolejne zmiany w prawie zamówień publicznych weszły w życie Kolejne zmiany w prawie zamówień publicznych weszły w życie

Kolejne zmiany w prawie zamówień publicznych weszły w życie

W dniu 19 października 2014 r. weszła w życie kolejna nowelizacja ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (dalej: ustawa PZP). Nowela została uchwalona w dniu 29 sierpnia 2014 r. oraz opublikowana w Dzienniku Ustaw z dnia 18 września 2014 r., pod pozycją 1232.

Kolejne zmiany w prawie zamówień publicznych weszły w życie

Ruszył nowatorski mechanizm finansowania B+R w Polsce Ruszył nowatorski mechanizm finansowania B+R w Polsce

Ruszył nowatorski mechanizm finansowania B+R w Polsce

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podpisało pierwsze umowy z partnerami w ramach inicjatywy BRIdge Alfa. Wspólnie ze Startup Hub Poland, Polskim Instytutem Badań i Rozwoju oraz Xplorer Fund, do 2015 roku przeznaczy ponad 45 mln zł na wspieranie najbardziej innowacyjnych pomysłów w sektorze B+R.

Ruszył nowatorski mechanizm finansowania B+R w Polsce

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad projektem prawa kosmicznego Ministerstwo Gospodarki pracuje nad projektem prawa kosmicznego

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad projektem prawa kosmicznego

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad projektem ustawy – Prawo kosmiczne, której wprowadzenie ma być elementem realizacji zobowiązań Rzeczpospolitej Polskiej, wynikających z zawartych umów i porozumień międzynarodowych. Założenia do projektu ustawy przeszły również przez etap konsultacji społecznych, w związku z czym możliwe było przekazywanie uwag i propozycji do projektowanych przepisów.

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad projektem prawa kosmicznego

Masz pytanie w sprawie komercjalizacji B+R? Zapytaj eksperta

Ekspert NCBR
Ekspert NCBR
Regulamin komercjalizacji B+R
Najlepsi fachowcy
Skuteczna pomoc
Odpowiedź eksperta na piśmie