Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Aktualności

Najnowsze informacje dotyczące komercjalizacji wyników badań w instytucjach publicznych oraz transferu technologii na zewnątrz instytucji w ramach umów zarządzania IP, licencji, przeniesienia praw lub wniesienia aportu do spółki typu spin-off lub spółki celowej. Zmiany prawne, regulacje podatkowe oraz orzecznictwo w obszarze zarządzania własnością praw intelektualnych. Wiadomości na temat innowacyjnych metod wdrażania technologii „opartej na wiedzy”.

Przewodnik po innowacjach, czyli jak kupić ubrania z eukaliptusa Przewodnik po innowacjach, czyli jak kupić ubrania z eukaliptusa

Przewodnik po innowacjach, czyli jak kupić ubrania z eukaliptusa

Przewiduje się, że lata 2014–2020 będą okresem, w którym wielu zamawiających zainteresuje się zamówieniami innowacyjnymi. W podjęciu decyzji może im pomóc nowo wydany Przewodnik po zamówieniach innowacyjnych, którego przesłaniem jest definicja innowacji jako znajdowanie nowych i lepszych rozwiązań.

Przewodnik po innowacjach, czyli jak kupić ubrania z eukaliptusa

Powstaje Polska Agencja Kosmiczna Powstaje Polska Agencja Kosmiczna

Powstaje Polska Agencja Kosmiczna

Już niebawem na naukowej mapie Polski powinna pojawić się nowa instytucja (agencja wykonawcza) o nazwie Polska Agencja Kosmiczna (w skrócie „POLSA”). Na posiedzeniu w dniu 25 lipca 2014 r. Sejm RP uchwalił bowiem ustawę o utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej, której celem ma być realizacja zadań państwa polskiego w zakresie badań przestrzeni kosmicznej i ich wykorzystania w rozwoju technologii kosmicznych i satelitarnych oraz ich zastosowania, m.in. dla celów użytkowych, przemysłowych oraz naukowych w ramach różnego rodzaju programów, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

Powstaje Polska Agencja Kosmiczna

Zamawiający zawiąże partnerstwo innowacyjne z wykonawcą Zamawiający zawiąże partnerstwo innowacyjne z wykonawcą

Zamawiający zawiąże partnerstwo innowacyjne z wykonawcą

Po implementacji do polskiego porządku prawnego nowej dyrektywy zamówieniowej zamawiający w ramach partnerstwa innowacyjnego będzie mógł wybrać wykonawcę, który opracuje i sprzeda zamawiającemu innowacyjny produkt, usługę lub robotę budowalną.

Zamawiający zawiąże partnerstwo innowacyjne z wykonawcą

Uwolnienie zamówień publicznych w nauce coraz bliżej Uwolnienie zamówień publicznych w nauce coraz bliżej

Uwolnienie zamówień publicznych w nauce coraz bliżej

Wszystko wskazuje na to, że postulowane przez środowiska naukowe zmiany w przepisach o udzielaniu zamówień publicznych już wkrótce staną się rzeczywistością. W dniu 7 lutego 2014 r. Sejm uchwalił bowiem ustawę o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw, w tym m. in. ustawy o zasadach finansowania nauki, która w pewnym zakresie będzie regulować udzielanie zamówień publicznych w nauce.

Uwolnienie zamówień publicznych w nauce coraz bliżej

Nowe terminy powstania obowiązku podatkowego w VAT Nowe terminy powstania obowiązku podatkowego w VAT

Nowe terminy powstania obowiązku podatkowego w VAT

Pomimo, że podstawowym celem funkcjonowania jednostek naukowych co do zasady nie jest prowadzenie działalności gospodarczej, to niekiedy działalność prowadzona przez jednostkę naukową będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Nowe terminy powstania obowiązku podatkowego w VAT

Jednolity patent jeszcze nie teraz Jednolity patent jeszcze nie teraz

Jednolity patent jeszcze nie teraz

Przewidywane na początek 2014 r. wprowadzenie w życie systemu jednolitego patentu przesunie się w czasie. Przede wszystkim podpisana 19 lutego 2013 r. umowa o Jednolitym Sądzie Patentowym wymagająca ratyfikacji minimum 13 państw, w tym Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, została ratyfikowana jedynie przez Austrię.

Jednolity patent jeszcze nie teraz

Masz pytanie w sprawie komercjalizacji B+R? Zapytaj eksperta

Ekspert NCBR
Ekspert NCBR
Regulamin komercjalizacji B+R
Najlepsi fachowcy
Skuteczna pomoc
Odpowiedź eksperta na piśmie