Nabywanie praw do wyników B+R
Instytut może stosować różne metody nabywania praw do wyników B+R. Aspekty księgowe i prawne nabywania praw przez Instytuty wiążą się z charakterem pozyskiwania przez Instytut wartości niematerialnych i prawnych. Instytut powinien nabyte składniki wartości niematerialnych i prawnych właściwie zaewidencjonować.
Czy dofinansowanie może być podstawą opodatkowania VAT przy transferze technologii?

Z transferami technologii, w najogólniejszym ujęciu rozumianymi jako procesy mające na celu wdrożenie do praktyki gospodarczej nowych rozwiązań technologicznych, innowacji czy know-how, wypracowanych najczęściej przez państwowe jednostki badawcze (PJB), wiążą się określone skutki prawnopodatkowe, w tym dotyczące podatku VAT.

Późniejsze nakłady na przejęty, trwający projekt badawczo-rozwojowy
Wytworzenie wartości niematerialnych i prawnych przez PJB we własnym zakresie
Aspekty księgowe nabywania przez PJB praw do wyników prac B+R
Odliczanie podatku VAT w działalności jednostki

W przypadku tzw. wydatków ogólnych, które mają związek zarówno z czynnościami opodatkowanymi (np. komercyjnym zbyciem praw do prac B+R) oraz czynnościami zwolnionymi (np. usługami edukacyjnymi), podatek naliczony, poniesiony w związku z zakupami, podlega odliczeniu w takiej części, jaką proporcjonalnie można przypisać do działalności opodatkowanej.

Wymagania związane z dysponowaniem wynikami B+R
Zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych dla wartości niematerialnych i prawnych
Odwołując się do koncepcji komercjalizacji sensu largo, należy pamiętać, że odpisy amortyzacyjne odzwierciedlają zużycie pracy rozwojowej w związku z jej komercjalizacją.
Nabyte składniki wartości niematerialnych i prawnych powinny zostać we właściwy sposób zaewidencjonowane. W tym miejscu możemy rozróżnić ewidencję operacyjną oraz ewidencję księgową. Państwowe Jednostki Badawcze mogą prowadzić równolegle obie ewidencje bądź jedynie księgową i uwzględniać w niej pewne elementy ewidencji operacyjnej.

Ustalenie wartości początkowej składników wartości niematerialnych i prawnych nabytych lub wytworzonych przez PJB

Akt prawnyTematyka kwestii początkowej (w momencie ich pierwszego ujęcia w księgach) wyceny bilansowej wartości niematerialnych i prawnych według ustawy o rachunkowości jest istotna, ponieważ w procesie komercjalizacji kluczowe znaczenie ma ustalenie wartości księgowej aktywów powstałych w wyniku prac rozwojowych, co pozwala na określenie wyniku na komercjalizacji.

Trwała utrata wartości dla wartości niematerialnych i prawnych

Zarówno dla prac rozwojowych będących w toku (nieukończonych), jak i dla przyjętych do użytkowania wartości niematerialnych, powstałych w wyniku prac rozwojowych, PJB powinna oceniać (na każdą datę bilansową), czy nie wystąpiły przesłanki, które mogły doprowadzić do trwałej utraty wartości danego składnika aktywów.
