Przedmiot komercjalizacji
Wyniki prac badawczych i rozwojowych są uznawane i chronione na podstawie różnych ustaw i mogą stanowić: wynalazki chronione patentami, wzory użytkowe chronione prawami ochronnymi, wzory przemysłowe chronione prawami z rejestracji. Prawo autorskie chroni utwory czyli każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Niekiedy również koncepcje, pomysły, metody oraz know-how mogą przesatwiać rzeczywistą wartość i konieczne staje się podejmowanie działań mających na celu ich ochronę.
Umowa komercjalizacji IP powinna określać sposób wdrożenia rozwiązania, które jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych oraz osobę odpowiedzialną za to wdrożenie.
Umowa komercjalizacji IP powinna w przypadku wyboru przez strony modelu współwłasności rozwiązania (wyników) określać sposób zarządu tymi prawami własności przemysłowej przez strony. Należy pamiętać, iż w braku odmiennych postanowień dotyczących zarządu prawami do rozwiązania zastosowanie będą miały odpowiednio przepisy prawa Autorskiego, PWP oraz kodeksu cywilnego (przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych).
Warto przeprowadzić badanie patentowe swojego rozwiązania
Uzupełnianie i poprawianie dokumentacji patentowej nie zawsze możliwe
Nadanie daty zgłoszenia patentowego po spełnieniu minimum wymogów

Prawo wyłączne jakim jest patent przyznaje uprawnionemu monopol (wyłączność) na opatentowane rozwiązanie. Pierwszą aktywnością jednak - zanim Urząd Patentowy RP udzieli ochrony - jest dokonanie zgłoszenia patentowego. Czynność taka wywołuje skutek jakim jest uzyskanie „daty zgłoszenia” – od niej liczy się termin 20 lat wspomnianej wyżej wyłączności.
