Państwowe jednostki badawcze coraz częściej prezentują wyniki swoich prac w formie zwartego katalogu technologii, często dostępnego w Internecie za pośrednictwem przeglądarki internetowej (najczęściej na stronach Centrów Transferu Technologii).
W porównaniu do starej wersji ustawy transplatacyjnej, została wyraźnie rozróżniona kwestia przeszczepiania tkanek i komórek od zastosowania ich u ludzi.
Zbliża się koniec roku i warto również zaznaczyć, że przeznaczenie 2% środków finansowych przyznanych na utrzymanie potencjału badawczego jest obowiązkiem każdego beneficjenta dotacji.
Na najbardziej dojrzałych rynkach (zwłaszcza na rynku amerykańskim) najbardziej popularną formą (ścieżką) komercjalizacji (bezpośredniej) jest licencja, a podstawowym dokumentem, na podstawie którego jest udzielana licencja jest umowa licencyjna.
Nowe propozycje ustwodawcy zmierzają do poszerzenia zakresu zadań spółek celowych oraz do zwiększenia znaczenia tego typu podmiotów w otoczeniu (ekosystemie) gospodarczym danej jednostki badawczej.
Projekty badawcze zawierające elementy prac rozwojowych (lub nawet wdrożeniowych) bardzo często wymagają ciągłego odnoszenia kolejno realizowanych etapów do bieżącej sytuacji rynkowej oraz stale zmieniających się trendów.