Transfer bezpośredni komercjalizacji
Transfer technologii to proces przekazywania wyników prac badawczo-rozwojowych w postaci własności intelektualnej lub myśłi technologicznej bezpośrednio do zastosowania na rynku przemysłowym lub w gospodarce.
Komercjalizacja bezpośrednia dotyczy sprzedaży wyników badań naukowych, prac rozwojowych lub know-how związanego z tymi wynikami albo oddawania do używania tych wyników lub know-how, w szczególności na podstawie umowy licencyjnej, najmu oraz dzierżawy.
Transfer technologii poprzez sprzedaż lub licencję wiążę się z przygotowaniem umowy, która będzie określac aspekty przeniesienia praw z tytułu przysługującej własności intelektualnej lub know-how.
Współpraca jednostek naukowych z podmiotami przyczynia się w ten sposób do transferu technologii do gospodarki w celu osiągnięcia praktycznego jej zastosowania na rynku.
Budowanie efektywnych strategii wdrożeniowych
Rola CTT w procesie komercjalizacji

Największa część „proaktywnej pracy” w procesie komercjalizacji powinna spoczywać w kompetencji CTT jako podmiotu, który realizuje strategię komercjalizacji własności intelektualnej danej jednostki m.in. poprzez organizację systematycznych spotkań z twórcami na wydziałach, na których zgodnie z opracowaną strategią oczekuje się wypracowania wyników badawczych.

Koszty badań przemysłowych pozwolą zmniejszyć wysokość podatku

Organy podatkowe nie posługują się zatem definicjami przyjętymi przez ustawodawcę w ustawie o zasadach finansowania nauki, lecz stoją na stanowisku, że zarówno prace badawcze, jak i prace rozwojowe powinny być traktowane jako rodzaj inwestycji, której efektem w zamiarze podatnika jest wytworzenie dobra, mogącego przyczynić się do powiększenia jego majątku.

Udzielenie bezpłatnej licencji na korzystanie ze znaku towarowego przez uczelnię publiczną

Udzielenie licencji na korzystanie ze znaku towarowego jest zazwyczaj prostą czynnością – wystarczy podpisanie umowy przez jej obie strony (licencjodawcę i licencjobiorcę). Jednak w przypadku udzielenia licencji na korzystanie ze znaku towarowego przez uczelnię publiczną należy uwzględnić dodatkowe wymagania wynikające ze szczegółowych przepisów regulujących kwestie rozporządzania mieniem uczelni publicznej

Umowy odpłatnego przenoszenia (sprzedaży) praw własności intelektualnej
Ujęcie księgowe sprzedaży wyników prac B+R
Ujęcie księgowe licencjonowania wyników prac B+R
Udzielenie licencji praw naukowych

Prawo do korzystania z wyników prac badawczych nie musi wynikać z definitywnego przeniesienia praw do wytworu na inny podmiot. Prawo takie może również wynikać z licencji (umowy licencyjnej), czyli upoważnienia do korzystania z przedmiotu tego prawa (wyników) w określonym zakresie (w tym także przez określony czas).

Odpłatność licencji
Umowa licencyjna jest najczęściej umową odpłatną, tzn. licencjodawcy należy się wynagrodzenie za korzystanie z przedmiotu jego praw. Co do zasady, strony takich umów mogą dowolnie kształtować warunki finansowe. W szczególności, mogą ustalić, że wynagrodzenie (opłata licencyjna) będzie płatne jednorazowo za cały okres licencji lub licencjobiorca będzie dokonywał opłat okresowych, ustalonych przez strony. Opłatę jednorazową można także podzielić na raty płatne w umówionych terminach.
